ТІС Еко Новини

ОПИТУВАННЯ

Ви вважаєте, що проекти дегазації полігонів ТПВ повинні фінансуватися за рахунок:
 
Новини
Чому чиновники заважають перетворювати сміття в електроенергію? Тиждень Маріуполя
12.07.17

Див. відео за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=aYPZuCbugkw&list=PLNHHhZXfn6jnJUq2s7mc1MpIo_WB9i7K3&index=1

 
ЕНЕРГІЯ СМІТТЄЗВАЛИЩ
23.06.17

Сміття в Україні сприймають передусім як проблему й загрозу для довкілля. У Маріуполі, що стабільно посідає перше місце в Донецькій області за кількістю шкідливих викидів в атмосферу, побачили у смітті джерело екологічно чистої енергії – до того ж, таке, якого вистачить на десятиліття. Уже сьомий рік на одному з полігонів міста працює система дегазації, що перетворює звалищний газ на електроенергію. Точніше, на цей момент вже не працює.

«Коли мені озвучили ідею проекту, я подумав, що це божевілля», – згадує інженер Валерій Замікула з компанії «ТІС ЕКО». Саме вона 2008 року, вигравши конкурс міської ради на рекультивацію полігону №1 у Приморському районі, зобов’язалася мінімізувати вплив звалищного біогазу на довкілля й перетворити «головний біль» міста на джерело ресурсів.

«Інвестування власних коштів в екологічну ініціативу не в’язалось із реаліями українського бізнесу», – каже інженер.

Валерій Замікула переїхав до Маріуполя з Донецька у 80-і. У 1991 році покинув державну роботу й започаткував власний бізнес. Займався підсиленням конструкцій, утепленням будівель, герметизацією. Нині на пенсії.

«Завдяки такому багатоплановому проекту я згадав англійську, хімію, математику. Довелось заглибитись у нюанси програмування, щоб мати уявлення про те, чого я збирався вимагати у фахівців, – зазначає він. – Потрібна була установка, що перероблятиме біогаз. Це метан, який утворюється та накопичується в товщі відходів. Газ отруює ґрунт, а часом загоряється, реагуючи з хімічними речовинами, тому звалища потрібно дегазувати. Після цього звалище можна розкривати й будувати сортувальну лінію; якщо зробити це зараз, усередину потрапить кисень, і пожежі не уникнути.

Над проектом працювали 11 місяців: дослідили місцевість, оцінили потенціал полігону, склали схему і підготували документи. Ще два місяці на звалищі бурили півсотні свердловин, прокладали комунікації, облаштовували газозбірні пункти та факельну установку для спалювання метану.

Зараз упізнати в цьому ландшафті колишнє сміттєзвалище нелегко. Зелені пагорби засіяні травою, неприємного запаху немає. Трапляються ласки, зайці та фазани. Неподалік – кілька невеликих металевих конструкцій: це і є установка зі збирання та переробки біогазу.

«Після запуску установки схили, на яких було старе сміття, з кожним роком дедалі буйніше заростали травою», – каже оператор установки Артем Тронєв. Це його перша офіційна робота, що допомогла молодому чоловікові змінити ставлення до життя. Електрик за освітою, Артем під час навчання стажувався в мартенівському цеху і зрозумів, що це геть не його справа.

«Я пішов дорогою батька. Він казав, що електрик – це добра професія, я й погодився, – пояснює Артем. – Але в дитинстві хотів бути археологом, а зараз захоплююсь музикою. Мене більше до творчості тягне, а не ключем крутити. А в цієї роботи є інший бік, який мене надихає: захист довкілля».

Роботу на полігоні Артем Тронєв сприймає як спосіб єднання з природою та відпочинок.

«Приємно стояти отак на пагорбі серед зелені й природи. Прийшов на роботу – відпочив душею. Тут найгарніші заходи сонця. В мене вдома назбиралась уже ціла колекція фотографій», – захоплено розповідає він. Артем працює оператором установки з 2010 року. Каже, що вся система автоматизована: всередині одного з трансформаторів стоїть ноутбук із 3G-модемом, що дозволяє стежити за станом установки з будь-якого місця, де є інтернет. Тому графік роботи тут гнучкий.

«Кожні 500 годин робимо технічний огляд двигуна, міняємо свічки та мастило. Це приблизно раз на півтора місяці», – каже Артем. Хоча установка автоматизована, оператор потрібен, аби періодично підлаштовувати систему під концентрацію газу, що надходить до резервуару зі свердловин.

Схема комплексу з видобутку звалищного газу доволі проста. На відстані приблизно 30 метрів одна від одної бурять свердловини для труб, що мають отвори внизу. Свердловина обгороджується бетонним кільцем та обсипається щебенем, до неї підводиться трубопровід. Загалом на полігоні майже п’ять кілометрів труб, якими газ потрапляє до газозбірних пунктів. Там його фільтрують і подають на факельну установку, де газ горить.

Перспектива кожної свердловини оцінюється за температурою й концентрацією газу. Поки температура не впала нижче 28 градусів, процес гниття триває, а отже, свердловина «жива».

Віддалено Артем може запускати й вимикати систему, стежити за рівнем тиску, кількістю та об’ємами кисню й метану в системі. Якщо відбувається збій, програма повідомляє оператора звуковим сигналом. Якщо серйозна аварія, установка автоматично зупиниться.

«Наприклад, буває, що взимку вдаряє мороз, і концентрація газу різко знижується. Ти прокидаєшся або кидаєш усі свої справи, стрибаєш на велосипед і їдеш виправляти. Складні збої виправляємо вдвох із Валерієм Замікулою», – розповідає оператор.

До 2012 року еко-підприємці спалювали добутий звалищний газ у факельній установці та продавали квоти на викиди японським партнерам, згідно з Кіотським протоколом, який передбачає торгівлю викидами між індустріальними країнами. Тоді це було вигідно. Коли ж ринок квот упав, компанія вирішила більше не «гріти повітря», а виробляти електроенергію. Його середнє навантаження – 150 кіловат, максимальне – 200 кіловат на годину. За добу цей генератор виробляє кількість електроенергії, що могла б задовільнити місячну потребу дванадцяти квартир. Електроенергію постачають підприємствам, розташованим поряд із полігоном.

«Ми виробляємо енергію з того, що могло забруднити довкілля, – каже Валерій Замікула. – І зменшуємо потребу у вугіллі й нафтопродуктах».

Система дегазації на Приморському сміттєзвалищі – навчально-тренувальний проект. На ньому еко-підприємці напрацьовували технології, аби системи дегазації наступних полігонів коштували дешевше. Тепер компанія працює на полігоні №2 у Лівобережному районі – бурить дослідницькі свердловини й спостерігає за ними. За словами Валерія Замікули, в цих свердловин добра продуктивність – від 40 до 70 відсотків. Можна буде встановити вдесятеро потужніший генератор, ніж на Приморському. Біогаз на звалищі №2 можна буде добувати десятки років – Валерій Замікула припускає, що може не застати завершення роботи. Зараз йому 64 роки.

Втім, поки що робота застигла. На початку квітня компанія мусила припинити роботу. Коли біогаз почали перетворювати на електроенергію, вона отримала статус виробничого підприємства. Тепер вона зобов’язана платити податок на викиди в атмосферу та інвентаризувати їх, тобто робити заміри викидів і розраховувати їхній вплив на довкілля.

«Ми кілька разів оформлювали документи, передавали до інстанцій різного рівня. Все одно кажуть, що ми працюємо за неправильною методикою, – обурюється Замікула. – Проти нас відкрили кримінальне провадження за начебто нелегальне забруднення атмосфери. В серпні буде два роки, як ми намагаємось отримати дозвіл на викиди в атмосферу».

У Департаменті екології та природних ресурсів дозволу не дають, бо, на думку чиновників, методика розрахунку викидів у компанії хибна, а ще вона начебто не надала всіх необхідних документів. Компанії радять шукати правильний спосіб підрахунку у збірнику методики розрахунку показників емісії, звертатись до закордонного досвіду або, розробивши методику самостійно, подати її на розгляд Департаменту. Тоді як подібні проекту працюють у світі та Україні з більшою потужністю за тією ж методикою.

«Ми зацікавлені робити все за правилами й сумлінно дотримуватись інструкцій. У цьому краса такого виробництва. Цим ми відрізняємось від промислових гігантів, які можуть вимикати фільтри й забруднювати довкілля», – каже Валерій Замікула.

Компанія готова позиватись до суду. Адже, якщо система довго не працюватиме, невдовзі газ знов отруїть ґрунт: трава зникне, підземні пожежі відновляться. А якщо проблема з дозволом не вирішиться, еко-підприємці демонтують систему й шукатимуть для неї застосування в іншому місті.

Автор: Анна Чуданова

www.radiosvoboda.org/a/28542308.html

www.facebook.com/RadioSvoboda.Org/videos/10154926570206843/?pnref=story

 
Почни з себе - заклик до раціонального енергоспоживання
23.09.14

Українські екологічні активісти провели акцію на підтримку всесвітнього народного маршу протидії змінам клімату. 22 вересня 2014 року у вечірній час екологічні та кліматичні активісти влаштували світлове проеціювання на градирні Дарницької ТЕЦ у м. Києві, щоб закликати українців до раціонального використання електроенергії та привернути увагу до необхідності розвитку відновних джерел енергії. Жителі навколишніх кварталів могли бачити заклики:

«ПОТРЕБЛЕНИЕ↓», «ДЛЯ ВЕЛИКИХ ЗМІН ПОТРІБЕН КОЖЕН», «ПОЧНИ З СЕБЕ – ВИМИКАЙ!»,  «ЗМІНИ КЛІМАТУ ПОЧИНАЮТЬСЯ ТУТ», «CLIMATE CHANGE STARTS HERE», а також зображення вітряків.

У такий спосіб активісти чотирьох українських екологічних організацій намагалися привернути увагу до відновних джерел енергії та ризиків, які несе застаріла енергосистема України, ролі енергоефективності не лише на шляху подолання енергетичної кризи, а й у сповільненні кліматичних змін. Щоб донести ці повідомлення до широкого загалу, активісти обрали енергоощадний спосіб: використали проектор, а споживання електроенергії на проведення акції склало близько 0,25 кВт/годину. До акції «Почни з себе – вимикай!» долучилися активісти кліматичного руху в Україні та просто небайдужі громадяни.

«Ми проводимо цю акцію для того, щоб привернути увагу громадськості до величезного потенціалу з енергозбереження. Воно наразі є останнім стратегічним енергоресурсом, який залишився в Україні в достатній кількості. Наприклад, якщо замінити всі освітлювальні прилади в країні на енергозберігаючі, можна буде закрити більше 10 вугільних енергоблоків ТЕС, або дві великі електростанції, які інтенсивно забруднюють повітря. Зараз саме час викручувати "лампочки Ілліча" та переходити від радянської "комуналки" без лічильників до європейської моделі  жорсткого обліку, ефективності та прозорості. Для цього потрібна воля громадянського суспільства», — стверджує Олег Савицький, фахівець Національного екологічного центру України.

Раціональне споживання енергії у кожному домогосподарстві, на великих промислових об’єктах в усьому світі — це шанс для людства сповільнити зміни клімату. Відповідно, це шанс попередити критичні зміни погоди, стихійні лиха у різних куточках світу, уникнути людських жертв та економічних втрат. Кожна людина може реально впливати на ситуацію: відповідально споживати енергоресурси і відкрито висловлювати свою думку щодо міжнародних економічних, енергетичних та екологічних рішень політиків, від яких залежить майбутнє Планети і якість життя на ній.

Відновлювана енергетика - шлях до незалежності і чистого довкілля

«Ця акція – одна з 2 500 подій, котрі люди всього світу організовують у ці дні перед Самітом ООН зі змін клімату, що відбудеться 23 вересня в Нью-Йорку», — коментує подію Юлія Маклюк, координатор міжнародної екологічної організації 350.org у Східній Європі. «На Саміт з’їдуться голови практично усіх країн світу, і громадяни вимагають від них рішучих дій для подолання змін клімату. Зокрема, в неділю в Нью-Йорку пройшов найбільший в історії кліматичний марш, в якому взяли участь 400 тисяч людей».

Слідкувати за ходом всесвітньої акції та саміту можна в соціальних мережах за хештегами #PeoplesClimate та #Climate2014.

Детальніше: www.peoplesclimate.org

 
ЄБРР продовжує фінансувати ВДЕ в рамках USELF-2
01.07.14

27 червня в Києві відбулася прес-конференція ЄБРР, що анонсувала продовження Програми фінансування альтернатовной енергетики в Україні USELF, а також пройшов Семінар для розробників проектів "USELF: Отриманий досвід. Нова фаза", в рамках якого було представлено "Посібник для девелоперів".

Проект USELF був запущений в Україні у вересні 2010р. з обсягом фінансування 70 млн. євро. За цей час було розглянуто 108 заявок проектів по ВДЕ, з яких 22 проекту були розглянуті і на даний момент 7 проектів вже отримали фінансування. "Оскільки був досягнутий успіх в реалізації першого етапу ... було прийнято рішення радою директорів ЄБРР на початку 2014 року продовжити дану програму і збільшити обсяг фінансування, в рамках USELF, теж на 70 млн євро. 50 млн - це фінансування ЄБРР, і 20 млн - це фінансування Фонду чистих технологій », - повідомила Ольга Єрьоміна, банкір Департаменту електроенергетики ЄБРР.

USELF спрямований на великі промислові проекти, верхня планка для фінансування - 15 млн. євро, мінімальна сума для фінансування - 1 млн. євро. Обсяг фінансування залежить від надійності проекту та безпосередньо пов'язаний з його ризиками. В Україні зараз дуже високі ризики, тому "спочатку інвестор витрачає свої гроші - це 40%. Потім інші 60% забезпечує ЄБРР», - повідомляє Сергій Масліченко, старший менеджер департаменту енергоефективності ЄБРР.

В рамках семінару неодноразово звучала позиція ЄБРР щодо передбаченої законом "Про електроенергетику" місцевої складової, яка зі слів Ольги Єрьоміної "значно здорожує проект", що особливо заважає в реалізації проектів по біомасі і біогазу. Справа в тому, що ЄБРР підтримує фінансування проектів з надійною технологією, особливо таких, в яких постачальники обладнання надають гарантії на його роботу і супровід в процесі його експлуатації. Дуже мала кількість постачальників технологій в Україні відповідають цим вимогам. Місцева складова значно обмежує можливості фінансування з боку ЄБРР, тому банк виступає за її скасування для всіх ВДЕ.

Все що прозвучали в рамках семінару рекомендації з розробки ВДЕ проектів, відповідно до критеріїв відбору USELF-2, були підсумовані Петером Пінці, Директором проекту USELF, в презентації "Посібники для девелоперів".  Даний посібник призначений допомогти розробникам проектів краще зрозуміти процес подачі заявки, критерії відбору проектів та оцінки обов'язкового аналізу, які їх проект повинен пройти для отримання права на фінансування за програмою USELF. Крім того, даний посібник надає потенційним розробникам ВДЕ проектів інформацію про те, як поліпшити підготовку і розробку проектів для різних технологій незалежно від Програми USELF, а також після її закінчення. Технології, які розглядаються в посібнику: вітрові електростанції, сонячні електростанції, малі гідроелектростанції, установки, які працюють на біомасі та біогазі (у тому числі звалищному газі).

На даний момент в рамках проекту USELF ЄБРР підтримує виробництво електроенергії з ВДЕ, але зі слів Ольги Єрьоміної банк готовий розглядати і фінансування ВДЕ проектів (а зокрема проектів на біомасі та біогазі) в секторі виробництва теплової енергії, як тільки з'явиться прозорий механізм підтримки цього сектора.

Посібник для розробників ВДЕ проектів можна завантажити на сайті USELF


 
Мінфін визнав, що екологічні інвестиції розкрадають
18.06.14

На засіданні в парламентському підкомітеті з питань формування та використання коштів фондів охорони навколишнього природного середовища Державне агентство екологічних інвестицій (ДАЕІ) вимагало від Міністерства фінансів виділити 1,77 млрд. грн. залишку від отриманих грошей в рамках Кіотського протоколу на фінансування затверджених проектів. Але урядовці відмовляють у виплаті цільових коштів з бюджету «сумнівним» підрядним компаніям, побачивши ознаки нецільового використання.

Факти, які зібрано Національним екологічним центром України (НЕЦУ) в звіті “Оцінка реалізації проектів за схемою зелених інвестицій в Україні” продемонстрували, що чимало закладів освіти та охорони здоров’я у 2012 та 2013 році утеплили абияк. Неспроможність виконати зобов’язання щодо цільового використання коштів від продажу квот на викиди парникових газів може стати підставою для Японії застосувати до України санкції та вимагати відшкодування змарнованих вкладень.

“З огляду на міжнародний рівень імовірного конфлікту, ми наполягаємо, щоб Президент взяв під контроль питання встановлення прозорої процедури подальшого використання грошей, які отримали від продажу квот на викиди та які мають цільове призначення”, — зазначає фахівець НЕЦУ Андрій Жєлєзний.

Офіційне Токіо чекає на результати реалізації проектів до кінця 2014 року, бо нового відтермінування бути не може. Про це зазначено в листі японської Сторони до України, який озвучили під час наради.

“На жаль, Держекоінвестагенство не демонструє ні готовності пояснити, чому проекти втілюються в життя повільно і неякісно, ні принципів відбору виконавців, ні того, як воно планує їх завершувати, зокрема в Криму та на Донбасі. Звичайно, є чинник «попередників»: всім відомо, що до фінансових потоків в минулі роки мали відношення високопосадовці та депутати, які й зараз при посадах. Але це має припинитися. Уряд вже володіє інформацією про ненадійні компанії, які виграли в свій час тендери, і розуміє важливість конструктивних і нагальних кроків”, — зазначає Голова НЕЦУ Ярослав Мовчан.

Екологісти наводять свій алгоритм уникнення патової ситуації: антикорупційні заходи й забезпечення відкритого для суспільного моніторингу виконання проектів. Крім того, в НЕЦУ переконані, що депутатам слід утворити Тимчасову слідчу комісію для розслідування порушень, вчинених у 2012-2013 роках, і в судовому порядку здійснити стягнення до державного бюджету компенсації за нанесені збитки.

За більш детальною інформацією звертайтеся до прес-служби НЕЦУ: +38 (097) 923-75-31

Джерело: www.necu.org.ua

 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 7
ТИС Эко, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting